Straipsniai

Pasiskaitymui

Saturday 21 January 2017 - 07:00:00
deer.jpg

Naminiai gyvūnėliai padeda savo šeimininkams atsikratyti streso. Tačiau jie patys stresą išgyvena nė kiek ne mažiau nei mes. Kas gali sukelti augintiniui nervų priepuolį? Ir kaip jam padėti susigrąžinti dvasinę pusiausvyrą?

Dažnai patiriamas stresas išbalansuoja nervų sistemą ir susilpnina imunitetą - gyvūnas rizikuoja įgyti lėtines, o kartais ir mirtinas ligas. Todėl šeimininkai tiesiog privalo pasirūpinti, kad jų augintinių gyvenime būtų kuo mažiau streso.

Stok, šausiu!

Ko gero, pats nemaloniausias laikas mūsų naminiams numylėtiniams - naujametės šventės su petardomis ir papliauškomis. Daugelį šunų ir kačių ištinka tikra panika - jie blaškosi po namus, staugia, slepiasi tamsiuose kampuose arba, atvirkščiai, ieškodami pagalbos atkakliai lenda prie žmonių. Tačiau medžiokliniai šunys į visus šiuos sprogimus paprastai ypatingo dėmesio nekreipia (o kai kurie jais net džiaugiasi: papliauškos primena jų mylimą medžioklę). Tokia ramybė - visai ne kokiai nors veislei būdinga ypatybė, o tik įprotis. Vadinasi, pripratinti nebijoti trankių garsų galima beveik kiekvieną šunį, tiesiog reikia nuo pat mažens jį mokyti, kad triukšmas - tai ne taip jau ir baisu.

Jeigu jūsų augintinis vis dėlto nerimauja dėl petardų, duokite jam raminamųjų ir pasistenkite nuraminti švelnumu. O štai pasivaikščiojimų naujametę naktį geriau stenkitės išvengti.

Ak, ta šventinė sumaištis...

Tačiau šventės pavojingos ne vien tik fejerverkais. Dauguma žvėrelių nervinasi dėl šventėms būdingos sumaišties. Visi aplink bėgioja, šūkauja, pilni namai nepažįstamų ir ne itin blaivių žmonių. Suteikite kaip įmanoma mažiau progų svečiams bendrauti su jūsų augintiniu, neleiskite jiems be paliovos jo glostyti ir juo labiau imti ant rankų.

Naujametė eglutė irgi gali išgąsdinti jūsų keturkojį draugą - arba, tai būtų dar blogiau, pradžiuginti, ir jis pradės su ja žaisti, daužydamas stiklinius burbulus ir susižeisdamas letenėles šukėmis. Todėl, puošdami miško gražuolę, apgalvokite, ką ant jos pakabinti ir kur ją pastatyti, kad žaliaskarė jūsų numylėtiniui nepadarytų žalos.

Šunims svarbūs aplinkiniai

Šunys labiausiai nerimauja dėl aplinkinių elgesio. Skandalai namuose, zirziančio kūdikio atsiradimas, grubūs paauglių žaidimai, neteisingos bausmės - tai tik keletas labiausiai paplitusių šuniško streso priežasčių. Tipiškas požymis, kad jūsų šuniuką kamuoja pergyvenimai -tai pleiskanos, kuriomis jis gali apsipilti nuo galvos iki kojų. Kiti simptomai - nežinia iš kur atsiradęs agresyvumas, arba, atvirkščiai, pernelyg didelis baugštu-mas ir noras kur nors pasislėpti, o taip pat bandymas išlaižyti tai, ko šunys paprastai nelaižo, pavyzdžiui stalo koją arba ką nors lygiai taip pat netinkamo.

Katės: tai mano teritorija

Katės dažniau jaudinasi dėl permainų jas supančiame namų pasaulėlyje - nepakenčia, kai jų teritorijoje atsiranda kažkoks, jų nuomone, svetimkūnis, pavyzdžiui, nauja spinta arba kita katė. Šių gyvūnų stresas pastebimas pirmiausia pagal staigias

Šventės šunims - rimtas išbandymas. Stresą jiems sukelia ne tik fejerverką keliamas triukšmas, bet ir neįprastas aplinkinių elgesys


NESILPNIEMS NERVAMS

Vokietijoje, kad veislinis šuo galėtų dalyvauti veisimo parodose, jis turi praeiti atsparumo stresui testą.

Šunį kartu su jo šeimininku įveda į nepažįstamas patalpas ir palieka tyloje bei ramybėje 10-15 minučių, kad bandomasis galėtų apsižiūrėti irtruputį priprasti prie naujos aplinkos. Po to netikėtai atsidaro durys ir įeina žmogus, visas apsirengęs juodai, su skėčiu rankoje. Nepažįstamasis staigiai išskleidžia - skėtį, o po to ant žemės meta skardinę su žvangančiomis joje monetomis. Testas būna išlaikytas, jeigu šuo iš baimės neapsišlapino, nepasislėpė po kėde, ant kurios sėdėjo šeimininkas, nepradėjo loti ir neužpuolė nepažįstamojo.

charakterio permainas: miela ir romi murkliukė ūmai virto šnypščiančiu, besidraskančiu ir besikandžiojančiu košmaru, o linksmo būdo katinėlis tampa tyliu, susigūžusiu ir baikščių padaru. Be to, stresą patirianti katė gali pradėti visur dergti arba draskyti tapetus, graužti daiktus - žodžiu, išdarinėti tai, kas jai anksčiau buvo nebūdinga.

Katėms ir šunims sukelti stresą gali ir ryškios jų gyvenimo permainos (ypač sunkiai jie pakelia keliones), bendravimo trūkumas ir judėjimo stoka. Žinoma, apsaugoti augintinio nuo visų netikėtumų nepavyks, tačiau padėti jam galima. Pirmiausia, pasistenkite visada su juo elgtis draugiškai ir ramiai. Be to, gerai būtų, jei gyvūnas turėtų asmeninę vietą, pavyzdžiui, namelį, kuriame jis jausis visiškai saugus.

Beje, apie paukščiukus

Paukščiai taip pat žino, kas yra stresas. Daugelis iš jų taip jaudinasi, kad netenka ne tik apetito, bet ir plunksnų.

Plunksnuočių, taip pat ir graužikų, nervinio sutrikimo priežastimi gali tapti katė. Daugumai paukščių nepatinka, kai šalia jų mosuojama rankomis ir atliekami kiti staigūs kūno judesiai. Paukščio narvelis turi stovėti kuo ramesnėje vietoje ir kiek galima aukščiau, nes sparnuočiai yra įpratę žiūrėti į mus iš viršaus.

Net labiausiai prijaukintas paukštelis nesidžiaugia, kai yra nuolat liečiamas. Ypač jeigu bus paimamas iš nugaros - juk būtent taip užpuola plėšrūnai. Tad jei jau nutarėte pamyluoti savo plunksnuotąjį draugą, negriebkite jo, o atkiškite ranką - tegul pats ant jos atsitupia.

Kokie mes švelnūs!

Pelės, žiurkės, triušiai, žiurkėnai, jūros kiaulytės - taip pat gana trapūs ir nervingi padarai. Stresas jiems - tikra katastrofa, be to, nuo pernelyg stiprių išgyvenimų žvėriukas gali ir nugaišti. Jų gyvenimo trukmę neigiamai veikia toks streso šaltinis kaip katė, sugebanti valandų valandas sėdėti prie narvelio ir nenuleisti plėšraus žvilgsnio nuo potencialaus grobio.

Netinkamoje vietoje stovintis narvelis - taip pat smūgis graužiko psichikai: jeigu pro šalį nuolat vaikšto žmonės, jis neturės ramybės. Todėl narvelį reikia statyti jaukioje vietelėje, o jame būtinai turi būti namelis-slėptuvė.

Beje, visiška vienatvė graužikams irgi nepatinka - su jais reikia bendrauti, tačiau nedera jų nuolat niurkyti. Ir nemėginkite pralinksminti nuobodžiaujančio žvėriuko, pasodinę į jo narvelį kitos rūšies bičiulį - iš bendro triušio ir jūrų kiaulytės gyvenimo greičiausiai nieko gero neišeis. Juo labiau negalima drauge įkurdinti dviejų tos pačios rūšies patinų.

Transportavimas irgi gali sukelti graužikui nervų priepuolį. Kad gyvūnėlis ramiau ištvertų kelionę, apdenkite narvelį tankiu audiniu.

Savaitė 2010

While lorem ipsum's still resembles classical Latin, it actually has no meaning whatsoever. As Cicero's text doesn't contain the letters K, W, or Z, alien to latin, these, and others are often inserted randomly to mimic the  typographic appearence of European languages, as are digraphs not to be found in the original.
0 Comments