Gilės

Ar žinote, kokios naudingos gilės?

Rudens gėrybės - tai ne tik gardžios daržovės, pūstažandžiai obuoliukai, uogų karoliai ar slapukai grybai. Tai ir gilės, kurios puikiai tinka žmogaus valgiaraščiui. Stiprybės simboliu laikomo ąžuolo vaisiai - itin maistingi ir turi daug naudingų medžiagų, padedančių stiprinti organizmą ir gydyti įvairias ligas.

Nauda sveikatai

GileGilėse apstu vitaminų B6, B|2, niacino, riboflavino, folatų, tiaminų, taip pat geležies kalcio, fosforo, natrio, vario, magnio ir cinko. Todėl gilės itin naudingos sveikatai. Jos valo organizmą, šalina toksinus, gerina virškinimą, padeda lieknėti. Giles patartina vartoti viduriuojant, sergant mažakraujyste ar gausiai prakaituojant. Ąžuolo vaisiai gerina potenciją, stabdo kraujavimą, pasižymi uždegimo slopinamuoju poveikiu. Teigiama,

kad gilės puikiai malšina dantų skausmą ir stiprina dantenas. Gėrimas, pagamintas iš gilių, mažina cukraus kiekį kraujyje ir malšina menstruacijų skausmus. Jame nėra kofeino, tačiau jis organizmą tonizuoja kur kas labiau nei kava. Medicinoje naudojamas ir gilių ekstraktas, kuris padeda gydyti odos problemas - nudegimus ar pažeidimus. Yra nemažai liaudiškų receptų, skirtų įvairiems negalavimams šalinti.

Tinktūra kojų venoms gydyti

Susmulkinti giles, užpilti degtine ir palaikyti keletą dienų. Gauta tinktūra kojas trinti kasdien visą savaitę, po to padaryti 2-3 savaičių pertrauką.

Gėrimas virškinimui gerinti

 Į stiklinę karšto virinto vandens įberti šaukštelį maltų gilių, išmaišyti ir palaukti, kol  atvės. Gerti tris kartus per dieną mėnesį. Vėliau padaryti mėnesio pertrauką.

Ąžuolo vaisiai kepiniams

Maistingumu gilės prilygsta daržovėms: jose yra 40-60 % krakmolo, 7 % cukraus, 5 % riebalų, 4-6,5 % baltymų, 5-8 % rauginių medžiagų. Ąžuolo vaisiai - puikus maisto produktas, iš kurio galima pagaminti daugybę patiekalų. Lengviausia ir naudingiausia giles naudoti sumalus.

Itin skanūs ir sveiki - gilių miltų blynai. Norint juos iškepti, reikėtų šiuos miltus pusiau maišyti su kvietiniais miltais, įmušti porą kiaušinių, įpilti šlakelį pieno ir įberti žiupsnelį druskos. Gautą tešlą valandėlei palikti. Iškeptus blynus galima paskaninti medumi, kmynais ar maltais juodaisiais pipirais. Be to, tokie blynai puikiai tinka prie daržovių salotų. Sausainiai, papildyti gilių miltais, taip pat įgaus visiškai kitokį skonį.

Gilių paruošimas naudojimui

• Visų pirma reikėtų nulupti gilių žieveles. Tai padaryti lengviau jas pamirkius karštame vandenyje.

• Nuluptas giles supjaustyti į kelias dalis ir porą dienų pamirkyti vandenyje. Vandenį reikėtų pakeisti bent 6 kartus per dieną, antraip išliks kartokas skonis. Veiksmingai gilių kartumą naikindavo indėnai. Jie giles berdavo į pintą krepšelį ir jį pamerkdavo upelyje, kad tekantis vanduo nuolat skalautų ąžuolo vaisius. Gyvenantys netoli nios upės taip pat gali išbandyt šį metodą. Sakoma, kad tuomet nelieka jokio kartumo.

 • Išmirkytas giles džiovinti orkaitėje arba specialiame džiovintuve. Tada susmulkinti arba sumalti. Iš stambesniais gabalėliais susmulkintų gilių galima virti įvairias košes. Jos turės malonų riešutų skonį.

Gardi ir sveika kava

Įprastą kavą galima pakeisti kur kas sveikesne ir naudingesne gilių kava. Ją paruošti nesunku, o tokio gėrimo nauda organizmui - neišmatuojama. Kavai tinkamiausios stambios, prinokusios gilės. Jas reikėtų rinkti po pirmųjų šalnų, nes iki tol žemėn nukrinta prastesni, kenkėjų pažeisti vaisiai.

Gilių kavą geriausia gerti kuo šviežesnę. Nereikėtų jos laikyti ilgiau nei kelias savaites, nes ji nebus tinkama vartoti. Todėl norint mėgautis gardžiu gėrimu ilgiau, surinkus giles reikėtų nuimti jų „kepurėles" ir laikyti sausoje, tamsioje vietoje. Tik panorus pasmaguriauti - išsivirti šviežios kavos.

Kavos paruošimas

• Išlukštenti ąžuolo vaisius riešutų gliaudykle ir pašalinti po kevalais esančias luobeles.
• Giles supjaustyti į 4-5 dalis.
• Skrudinti orkaitėje arba keptuvėje tol, kol gražiai apskrus.
• Tada sugrūsti grūstuve arba sumalti malūnėliu.
• Sumaltas giles galima dar minutę skrudinti - jų skonis bus išraiškingesnis. Beje, tai, kad kuo ilgiau gilės skrudinamos, tuo jos tampa panašesnės į tikrą kavą, - mitas. Gilių sudeginti nereikėtų, nes tuomet kava nebus skani.
 • Į puodelį įdėti šaukštelį gilių kavos ir užpilti verdančiu vandeniu. Galima pagardinti cinamonu, grietinėle ar pienu. Tuomet gėrimas tampa panašesnis ne į kavą, o į kakavą.

Ir dar:

• 100 g gilių turi apie 387 kcal.
• Paprastojo ąžuolo gilės nuodingos arkliams ir galvijams.
• Žaibui trenkiant į medį, yra daugiau nei 50 % tikimybė, kad tai bus ąžuolas.
• Augdamas atviroje vietoje ąžuolas ima derėti po 30 m., miške - tik po 60 m.
• Maltų gilių kokybę lengva įvertinti: 100 g maltų gilių turėtų tilpti į 100 ml indą.
• Pagonybės laikais ąžuolas laikytas šventu medžiu, kurio nebuvo galima kirsti.

Prie kavos 2013