Gyvūnai gydo

Sakoma, kad šuo arba katė gerina namų mikroklimatą, todėl nejaučiama įtampa.

Visuomenės sveikatos specialistė Asta Laurinaitienė teigiamu gyvūnų poveikiu įsitikino, kai jos dukra dar kūdikystėje susirgo neurodermitu.

Neurodermitas - nervinis odos uždegimas, kurį gali sukelti įvairūs alergenai. Kaip nutiko, kad jūsų dukrai, kuri buvo alergiška gyvūnų plaukams augintiniai padėjo įveikti šią ligą? Neurodermitas mano dukrai pasireiškė, kai buvo 9 mėn. Tai lėtinis odos uždegimas, kuris labiausiai paūmėja pavasarį ir rudenį. Pastebėję ligos požymius kreipėmės į gydytojus. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad vaiko organizmas jautrus dulkėms, jų erkutėms ir gyvūnams. Medikai rekomendavo atsisakyti visų namie laikomų augintinių. Daugumai žmonių gydytojas - autoritetas, todėl paklausę jų gyvūnus veža į prieglaudas. Tačiau mūsų namuose visada buvo daug augintinių. Juose nuolat gyveno bent keli katinai ir šunys. Visa šeima juos myli, ypač dukra. Todėl net neketinome jų atiduoti. Apie dukros alergiją ieškojau daug informacijos, skaičiau nemažai literatūros. Remdamasi tuo, ką sužinojau, padariau išvadą, kad organizmas kaip tik turėtų kontaktuoti su alergenu. Negerai, kai vaikas auga sterilioje aplinkoje. Reikia visko: purvo, dulkių... Juk taip stiprinamas imunitetas. Neklydau, alergija pasireikšdavo vis rečiau. Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad dukra nėra alergiška gyvūnams.

Ligos paūmėjimo laikotarpiais dukra vartojo vaistus?

Nors aš ir mano tėvai esame gydytojai, laikomės skeptiško požiūrio j vaistus, todėl jų dukrai neduodavome. Žinoma, mano pavyzdžiu neturėtų sekti tie žmonės, kuriems alergija gyvūnų plaukams pasireiškia ūmiai. Juk būna, kad j kambarį įeina katinas, ir vaikui staiga pradeda ašaroti akys, gali net pasireikšti dusulys. Tačiau manau, kad taip nutinka retai.

Sakoma, kad gyvūnų glostymas mažina kraujospūdį, gerina virškinimą. Ar tai tiesa?

Tiesa. Glostant šunį ar katę susikuria tam tikras elektrinis laukas. Per delnus ir odą ši energija veikia imunitetą, ramina nervų sistemą bei slopina įtampą. Apie gyvūnų gydymą rašė gydytoja, publicistė Filomena Taunytė, apie šunų, kačių, žirgų terapiją - fitoterapeutas Juozas Vasiliauskas.

Ar šunų seilėse yra fermento, kuris naikina bakterijų ląstelių sieneles ir taip gydo žaizdas?

Šunų seilėse yra fermento, lizocimo, kuris iš tikrųjų ardo bakterijų sieneles. Sakoma, kad ilgai negyjančias žaizdas turėtų palaižyti šuniukas. Negana to, anot mokslininkų, keturkojai geba užuosti onkologines ligas. Pasakojama, kad šuniui palaižius ant šeimininko kūno iškilusį gumbelį, vėliau paaiškėjo, kad tai buvo navikas.

Kitose šalyse šuns buvimas gydymo įstaigose - įprastas dalykas. Tačiau Lietuvoje to neleidžia įstatymai. Kaip manote, ar visuomenės požiūris šiuo atžvilgiu pasikeis?

Norisi, kad visuomenės požiūris pasikeistų, tačiau juk mūsų šalyje ne ką geriau žiūrima ir į žmogų. Dirbu rajono ligoninėje ir matau apleistus skyrius. Sveikatos apsaugai skiriama nedaug pinigų. Jeigu nemylėsime gyvūnų, tai nemylėsime ir žmonių. Mano tėvas neseniai buvo gydomas vienos ligoninės slaugos skyriuje ir visą laiką klausinėjo, kaip laikosi namie likę augintiniai. Taip norėjome juos jam atvežti, tačiau tai draudžiama. Užsienyje slaugos ligoninėse vaikšto kačiukai, šuniukai, kurie teigiamai veikia ligonius.

Kaip žmogui gali padėti žirgų terapija?

Ši terapija gali padėti vaikams, sergantiems psichikos ligomis, ir suaugusiesiems, patyrusiems traumas, pavyzdžiui, smegenų. Žirgo ėjimas ristele atitinka žmogaus judėjimo ritmą. Tai padeda atkurti žmogaus smegenų impulsus. Kitaip tariant, vystosi motoriniai gebėjimai, gerėja dėmesio koncentracija.

Manoma, kad katę glostančio žmogaus pulsas tampa normalus, pagerėja mikrocirkuliacija, išnyksta širdies ir lygiųjų raumenų spazmai. Kuo dar sveikatai naudingos katės?

Kačių murkimas skleidžia ultragarsines bangas, kurios teigiamai veikia.žmogų, pavyzdžiui, stabdo, osteoporozės vystymąsi. Kiekvienam teko girdėti, kad negaluojant katė beveik visada atsigula ant skaudamos vietos. Todėl širdies ligoniams patariama namie auginti katę ir leisti jai gulėti ant krūtinės.

Tiesa, kad žmonės, auginantys šunis ir kates, gyvena ilgiau?

Anot mokslininkų, tokie asmenys gyvena apie 5 m. ilgiau nei tie, kurie neaugina gyvūnų.

Tyrimai rodo, kad augintiniai skatina vaikų socialinius įgūdžius ir padeda įveikti bendravimo problemas...

Taip. Gyvūnai ypač padeda vaikams, sergantiems autizmu. Augti su keturkojais derėtų emociškai uždariems ir neramiems mažyliams.

Jurgita Valentaitė
Prie kavos, 2014