Kodėl ašaroja kačių akys?

Akių problemos katėms

Akys - žmogaus sielos veidrodis, tačiau kalbant apie kates galima teigti, jog akys - jų sveikatos veidrodis. Tad jeigu augintinės akys ašaroja ir traiškanoja, nenumokite į tai ranka.

Pirmiausia reikėtų paminėti, kad šiek tiek ašarų akių kampučiuose po miego - visiškai normalus reiškinys. Taip pat yra tokių kačių veislių, kurioms akių ašarojimo problema daug aktualesnė nei kitoms. Jeigu auginate persų ar britų palikuones, tikrai suprantate, apie ką kalbama. Tačiau „plikosios" katės: sfinksai, reksai, taip pat gali turėti rimtų problemų, nes jų akių vokai kartais išsivysto taip, kad sukelia sąlygas lėtiniam konjunktyvitui. Nepamirškite, kad būtent ašarojimas yra pirmasis šios nemalonios ligos simptomas. Jeigu pastebėjote nuolat ašarojančias savo sfinkso akis, pasitarkite su veterinaru, nes problemai išspręsti gali prireikti ir chirurgo įsikišimo. Taigi jeigu pastebite, kad jūsų katės akys ašaroja nuolat, o augintinė jaučia akivaizdų diskomfortą (trina letenomis akis, bando jas valyti), susirūpinkite - tai gali būti kokios nors ligos pradžia.

KODĖL DAŽNIAUSIAI AŠAROJA KAČIŲ AKYS?

  • Priežasčių gali būti įvairių. Pirmiausia patikrinkite, ar akis nėra pažeista mechaniškai, - tai viena iš dažniausiai pasitaikančių akių ašarojimo priežasčių. Juk katės - be galo smalsūs gyvūnai, tad labai lengvai gali susižeisti. Taigi būtinai atidžiai ištirkite akį ir gleivinę, kad prireikus galėtumėte suteikti pagalbą.
  • Kita priežastis - alergija. Alergiją gali sukelti patys įvairiausi alergenai: dulkės, buityje naudojama chemija, augalų žiedadulkės, maistas ir panašūs dalykai. Paprastai tokiu atveju augintinio akys pradeda ne tik ašaroti, bet ir parausta, vokai gali patinti, o gyvūnas - imti čiaudėti. Jeigu pavyks nustatyti alergeną ir jo išvengti, gyvūno akis galėsite apsaugoti, tačiau patikimiau pasitarti su veterinaru dėl tolesnių veiksmu plano ir galimybių padėti savo augintiniui.
  • Dar viena dažna kačių akių ašarojimo priežastis - parazitai, nes kai kurios ju rūšys sukelia būtent tokią organizmo reakcija.
  • Paskutinė dažnai pasitaikanti kačių ašarojimo priežastis - viruso ar bakterijų sukelta infekcija, dėl kurios kyla akies uždegimas. Šiuo atveju reikėtų suprasti, kad konjunktyvitas - ne pagrindinė liga, o šalutinė, tad gydyti reikėtų ne tik akies uždegimą, bet ir ji sukėlusią infekcija, jeigu katės akys ašaroja, o ji čiaudi, kosėja, turi temperatūros ir dar teka išskyros iš nosies, vadinasi, susidūrėte su kvėpavimo takų Infekcija. Nevertėtų ilgai laukti ir delsti pradėti gydymą - dėl negydomo uždegimo gyvūnas gali ne tik apakti, bet ir numirti.

Geras žurnalas Nr 42, 2012