Ką gali katės

Neliečiamosios

Daugumoje kultūrų tikima, kad nevalia skriausti kačių, nes tai gali atnešti didelę nelaimę. Anot jūreivių, jeigu šis gyvūnas iškris už borto, laivas paklius j audrą, užplauks ant seklumos, pasimes arba jį ištiks kita nelaimė. Kai kurios kalnuose gyvenančios bendruomenės manė, kad ūkininkui užmušus katę, nelaimė ištiks jo galvijus, kurie susirgs, nugaiš, arba pražus derlius. Senovės Egipte murklės laikytos šventais gyvūnais. Taip pat manyta, kad jos deivės Bastetės inkarnacijos. Atėmusieji katei gyvybę buvo griežtai baudžiami, pavyzdžiui, mirtimi. Prancūzijoje ir Velse gyvuoja legenda, anot kurios, merginai, užlipusiai katei ant uodegos, visus metus nesiseks meilėje. Jeigu ji susižadės, sužadėtuvės bus nutrauktos, jei ištekės, vyras žus, bus neištikimas arba girtuoklis. Kai kuriuose kraštuose teigta, kad žmogus, įspyręs katei, gali susirgti reumatu.

Sėkmės nešėjos

Japonai tiki, kad katės figūrėlė neša laimę. Tačiau ne bet kokia, o iškėlusi vieną letenėlę į viršų. Dažniausiai tokios skulptūrėlės būna keraminės ir vadinamos maneki-neko. Jas rekomenduojama laikyti garbingoje namų vietoje, kur priimami svečiai. Pakelta letena simbolizuoja svetingumą. Todėl ir Fortūna tokiuose namuose dažnai apsilanko. Sakoma, kad ši katės figūrėlė traukia ne tik sėkmę, bet ir pinigus.

Renesanso epochoje Didžiojoje Britanijoje galiojo paprotys įžengus į svetimus namus pirmiausia pabučiuoti čia gyvenančią katę. Tikėta, kad tuomet vizitas bus sėkmingas ir suteiks gerų emocijų tiek svečiams, tiek namų šeimininkams. Italijoje tikėta, kad laimę gali pritraukti murklės knarkimas. Reikia tik jį išgirsti.

Nuspėja orą?

Nuo seno tikima, kad katės jaučia artėjančią orų kaitą. Manoma, kad jei jos ilgai tupi ant palangės ir žiūri pro langą, artinasi lietus. Tą patį pranašauja ir tuomet, kai ilgai prausia savo ausis, pakaušį. Jeigu visą dieną šildosi prie židinio ar radiatoriaus šiems atsukusios nugarą, tikėtinas staigus atšalimas. Tą patį rodo ir murklių miegojimas pasikišus letenėles po savimi. Jūreiviai manė, kad dažnas kačių čiaudėjimas pranašauja griaustinį ir žaibus. Jeigu murklės, atsitūpusios šalia maišo grūdų, tvarkosi savo kailiuką, reikia laukti krušos arba sniego. Kai jos be paliovos drasko baldus, tuomet artinasi grėsminga audra. Jeigu murklės blaškosi po namus ir niekaip neįsitaiso vinoje vietoje, kils stiprus vėjas. Tačiau.jei katės įnirtingai prausia kairėje puseje esantį kailiuką, pūs vakarų vėjas jeigu desinę - rytų, apatinę kūno dalį -pietų, viršutinę - šiaurės.

Murkiančios gydytojos

Įrodyta, kad kačių murkimas skleidžia tam tikro dažnio vibraciją  ir šalia esančiam šeimininkui padeda atsipalaiduoti, geriau miegoti, normalizuoti kraujospūdį ir sumažinti stresą. Be to, jos geba malšinti artrito arba reumato sukeltą skausmą. Minesotos universitete atlikti tyrimai atskleidė, kad neturintieji katės 30-40 % dažniau serga širdies ligomis. Nustatyta, kad turinčiųjų š:ias augintines kraujyje būna gerokai mažiau cholesterolio, todėl juos rečiau ištinka širdies smūgis. Bendravimas sa katėmis naudingas ir sergantiesiems Alzheimeriu. Liečiant švelnų kailiuką ir jaučiant murkimą sužadinami prisiminimai ir emocijos. Tai stimuliuoja mąstymą ir gerina smegenų veiklą. Sergantieji autizmu bendraudami su šiaisgyvūnėliais lavina komunikacinius gebėjimus, jiems tampa lengviau sukoncentruoti dėmesį. Dingsta agresija ir irzlumas.

Kačių organizmas skleidžia 38-39 °C šilumą, kuri atpalaiduoja šalia esančio šeimininko raumenis.,  todėl pamažu malšina skausmą. Murklės jaučia, .kurią kūno vietą žmogui skauda, nes jis skleidžia didesnę šilumą, todėl kaipmat ant jos susirango. Kur dar švelnus masažas nagučiais, kuris malonus ne tik katei,  bet ir šeimininkui. Anot Virdžinijos universiteto mokslininkų, murklės - alergijų ir astmos gydytojos. Ištyrę  grupę vaikų pastebėjo, kad tų, kurie auga su katėmis, organizme sukeliančių antikūnų yra gerokai mažiau. Mokslininkai tai sieja su faktu, kad keturkojės stiprina žmonių imunitetą. Dėl to jie ne taip lengvai pasiduoda pašaliniu mikroorganizmų įtakai. Pastebėta, kad šie augintiniai teigiamai veikia kvėpavimo takus, mažina riziką susirgti astma, plaučių uždegimu ar bronchitu. Tačiau katės gal tik užkirsti kelią minėtų  ligų atsiradimai. Jos nepajėgios jų išgydyti.

ĮDOMU

  • Žmogaus ir katės draugystė prasidėjo maždaug prieš 9 500 metų.
  • Viduramžiais katės, ypač juodos, buvo siejamos su raganomis, todėl auginti šį gyvūną laikyta šventvagyste.
  • Teigiama, kad Siamo katės turi nepaprastą talentą gydyti peršalimo ligas.
  • Ilgiausiai gyvenusi murklė sulaukė 36 metų.
  • Baltos mėlynakės katės dažnai būna kurčios.
  • Murklės gali užšokti ant daikto, kurio aukštis 5 kartus didesnis nei jų ūgis.
  • Šios augintinės nejaučia saldaus skonio.
  • Už emocijas atsakinga panaši smegenų dalis kaip ir pas žmogų.