Maisto atliekos - daržo sveikatai

Kai kurie sodininkai savo sklypo neįsivaizduoja be cheminių priemonių. Atsirado kenkėjų? Reikia patręšti daržoves? Kuo skubiau į parduotuvę! Nors kiekviena šeimininkė po ranka turi stebuklingų preparatų rinkinį.

Svogūnų lukštai - nuo daugelio negandų

Eksperimentais įrodyta, kad svogūnų lukštuose yra visas makro- ir mikroelementų rinkinys.

Dažanti medžiaga kvertecinas, kuri vandeniui suteikia rudą atspalvį, naikina patogeninę dirvos mikroflorą. Tad sode naudojant svogūnų lukštus galima iš karto nušauti du zuikius: atsikratyti ligų bei kenkėjų ir patręšti augalus naudingomis medžiagomis.

Pavyzdžiui, lukštų antpilu naudinga laistyti agurkus ir aguročius - dėl to ūgliai gausiau mezga, ir augalai atsigauna, net kai jau ima gelsti lapai.

Antpilas ruošiamas taip: į kibirą šilto vandens (maždaug 30 °C) dedamos dvi didelės rieškučios lukštų, vanduo kaitinamas, kol užverda, nukeliamas nuo ugnies ir paliekamas užvožtas dangčiu, kad pritrauktų. Atvėsusio antpilo įpilama į vandenį laistant daržą santykiu 2 1 - kibirui vandens. Tokiu skiediniu reikia laistyti augalus pilant jo tiesiog ant lapų. Beje, tokiu pat skiediniu galima laistyti ir kambarinius augalus - jie atrodys žymiai geriau.

Svogūnų lukštai gelbsti ir kovojant su juodąja kojele (diegavirte). Šios ligos sukėlėjai gyvena dirvoje ir pražudo daugelį daržo augalų. Juos galite sunaikinti, jeigu dirvą paliesite kalio permanganato tirpalu arba lukštų užpilu. Užpilas ruošiamas taip: 200 g svogūnų lukštų reikia užpilti kibiru vandens, parą palaikyti, kad pritrauktų, tuomet nukošti. Šiuo tirpalu palaistomos duobutės prieš sodinat daigus arba prieš sėjant. Vėliau naudinga nupurkšti ir pačius augalus (2-3 kartus kas 6 dienas).

Svogūnų lukštų užpilai

Taip pat lukštai praverčia ir kovojant su voratinklinėmis erkutėmis, amarais, tripsais. Tam reikia pasigaminti vieną iš dviejų užpilų.

  • 100 g lukštų užpilkite 1 l šilto vandens (apie 40 °C), dvi paras palaikykite, kad pritrauktų, nukoškite ir atskieskite santykiu 1:2. Dėl lipnumo verta įdėti 6 g muilo į 3 l tirpalo.
  • 2200 g lukštų užpilkitel 10 l šilto vandens ir 12-15 valandų palaikykite, kad pritrauktų. Nukoškite ir neskiesdami nupurkškite pažeistus augalus.

Svogūnų lukštų užpilu galima net „reanimuoti" gelstančius ir vystančius agurkų, aguročių lapus. Tam tereikia apipurkšti šiuos lapus tokiu užpilu: 10 g svogūnų lukštų užpilkite 5 1 šilto vandens, 4 dienas palikite, kad pritrauktų, po to nukoškite.

Gelbsti ir toks „gydymo" būdas: į kibirą šilto vandens įberkite porą saujų svogūnų lukštų, uždenkite, vandenį užvirinkite ir palikite uždengtą, kol atvės. Tuomet užpilą perkoškite, nupilkite 2 1 gauto tirpalo, įpilkite į jį iki 101 šilto vandens ir palaistykite augalus laistytuvu tiesiai ant lapų. Po kelių dienų augalai pasikeis neatpažįstamai! Net pageltę lapai ir vėl sužaliuos.

Sausus svogūnų lukštus galima laikyti ilgai - jie nepraranda savo naudingųjų savybių. Rinkti juos reikia nuo sveikų svogūnų.

Yra ir dar viena sritis, kur galima pritaikyti lukštus. Pasirodo, kad juose gerai išsilaiko morkos.

Panaudotos arbatžolės - geras mulčias

Panaudotos arbatžolės - gera trąša, dirvos puriklis ir mulčias daržovėms bei gėlėms.

Jų dedama į žemę, kurioje auginami daigai - kibirui žemės mišinio reikia 100 g sausų panaudotų arbatžolių.Naudotos arbatžolės pravers ir daigams tręšti. Į 3 litrų stiklainį dedama stiklinė naudotų arbatžolių, užpilama karštu vandeniu ir paliekama 4-5 dienas, kad pritrauktų. Užpilą reikia nuolat pamaišyti. Tuomet nukošiama ir gautu tirpalu laistomi daigai.

Taip pat naudotų arbatžolių pravartu dėti į duobeles, į kurias bus sodinami jauni daigai. Džiovintos naudotos arbatžolės ypač naudingos agurkų ir pomidorų daigams.

Kiaušinių lukštai — puiki trąša

Žinoma, kad kiaušinių lukštuose - daug kalcio, todėl juos galima naudoti kaip trąšą.

Lukštų užpilas labai naudingas paprikų daigams. Dešimties žalių kiaušinių lukštus reikia gerai nuplauti, išdžiovinti, sugrūsti ir, sudėjus į trilitrinį stiklainį, užpilti karštu vandeniu. Laikyti 4-5 dienas nuolat pamaišant. Tokiu tirpalu galima laistyti daigus. Gerai susmulkintų (į miltus) kiaušinių lukštų naudinga pabarstyti ir sklype -jie pagerina dirvos struktūrą. Tuomet 1 kv. metrui reikia 100 kiaušinių lukštų.