Gluosnio žievė

Vasaros dienos karštos, prakaitas žliaugte žliaugia, nemalonu ir ne tik nemalonu. Kaipgi tuo atsikratyti! Ogi gana paprastai — porą savaičių kasdien nuplauti stipriai prakaituojančias vietas gluosnio žievės nuoviru — prakaitavimas sumažėja ligi nekenksmingų ribų. Cheminėmis priemonėmis sureguliuoti prakaitavimą taip gerai nepavyksta. Prakaitavimas sustabdomas visiškai, o tai kenkia odai.

Būna, žinoma, būna, kad ir žiemą avalynė įtrina pūsles, bet vasarą jų daugiau, ypač daug įsitrinsme pūslių vaikščiodami, išsiruošę į turistinius žygius ir pan. Aišku, kaipgi nepritrinsi, jei tinkamos avalynės nėra, kojos irgi, ne itin pratusios vaikščioti. Vienu ypu kojų neįpratinsime, tinkamos ekskursijoms avalynės tikėtis artimiausiais metais taip pat nėra ko. Kaip keliauti! Ogi prieš kelionę  gerai nuplaukime kojas gluosnio žievės nuoviru - keliauti bus daug saugiau.

Pusė bėdos pritrintos kojos, bet skirstą kulnai, skirstą tarpupirščiai, nuo šapnagės raitosi nagai. Būtų nieko, jei dėl nagų grybelio - nagai būtų tik negražūs. Kur kas blogiau, kad nagai dėl grybelio, kaip ir dėl kitų grybelių, auga silpni, atsiranda nespecifinių antibiotikų. Kol netenka vartoti stiprių antibiotikų, lyg ir nieko. Bet vos pradėjus juos vartoti, o išsiversti be jų negalime, ligi alergijos — arčiau žingsnio.. Taigi nagų ir odos grybeliai - labai pavojingi. Būta visai patikimos priemonės nagų grybeliui slopinti: salicilinio spirito.

Porą kartų per parą gerai ištrynus juo grybelines vietas ir avalynę, galima buvo jei ne išnaikinti grybelį, tai bent jau nuslopinti. Deja, smarkiai kovodami su alkoholiu likome be salicilinio spirito. Kelioms dešimtims mililitrų gauti reikia recepto, o receptui gauti tenka ne taip jau mažai laiko sugaišti. Negi nėra išeities! Paruošus stiprų gluosnio žievės nuovirą, kas vakarą mirkant kojas su grybeliu galima kovoti.

Viena iš mūsų amžiaus negerovių - paradantozė. Daug kuo esame patys kalti, tačiau bent jau prislopinti ją reikėtų. Ką gi, ne taip jau sunku. Po kiekvieno dantų valymo ar bent jau porą kartų per parą paskalauti gerklę stipriu gluosnio žievės nuoviru. Gydyti paradantozę reikia kompleksiškai, bet reguliuoti galima.

Daug kam nepatinka strazdanos. Naikinti jas kremais beprasmiška, vietoje nuluptų susidaro kitos, stipresnės, labiau užgrūdin-tos. Reguliariai ir ilgai vartojant kremus nuo strazdanų galima „apsirūpinti" tokiomis, kad jų ir chirurgai nebesugebės pašalinti.. Anksti ir lygiai įdegus, strazdanų nesimato. Tik va, įdegti nepatartina, tai didina odos vėžio pavojų. Tačiau galima įdegti  nenudegant... Nusiprausus ankstyvą pavasarį stipriu gluosnio žievės nuoviru, veido oda tampa tamsi, maskuojanti strazdanas.

Nemažai gerų žodžių galima pasakyti ir apie geriamas gluosnio žievės arbatas, bet čia jau reikia atsargiai elgtis, atsižvelgti į daugybę aplinkybių.

Ka gi, atrodo, kad gluosnio žievė beveik universali. Tai beveik tiesa. Bent jau jei ne universali, tai tinkama labai plačiai vartoti. Belieka tik pagalvoti, kaip paruošti stiprų ir paprastą nuovirą: 1 valgomą šaukštą susmulkintos gluosnio žievės užpilti 2 stiklinėmis šalto virinto vandens, porą valandų tegul pabrinksta, užvirinti ir lengvai šildant nugarinis ligi 1 stiklinės. Jei ruošime stiprų nuovirą, žievės reikia paimti du valgomus šaukštus.

E. ŠIMKŪNAITĖ Biologijos mokslų daktarė