Kaip kovoti su kenkėjais

Nemaloni kaimynystė

Kartais mūsų būstą „okupuoja" vabzdžiai kenkėjai. Na, su tokiais kaimynais gyventi taikiai visiškai nesinori!

Blusos ir dulkių erkutės dievina mūsų namų šilumą ir komfortą. Kandys ir kailiava-baliai taip pat su malonumu doroja mūsų drabužius bei kitą tekstilę. Vienas iš kovos su šiais kenkėjais būdų - sunaikinti jų lizdus namuose, antrasis - priemonės, galinčios atbaidyti kandis ir pana-šią„publiką".

Operacija „Mirtis kandims"

Drabužinės kandys nebegalės mėgautis jūsų garderobu, jeigu pasinaudosite šiais paprastais patarimais.

 • Spintoje laikykite tik švarius drabužius. Kandys mėgsta nešvarius (neskalbtus) daiktus. Jeigu artimiausiu metu neketinate rengtis tam tikrų apdarų, laikykite juos spintoje supakuotus į polietileninius maišus. Prieš pakuodami drabužius gerai išpurtykite: jeigu kandys jau sudėjo kiaušinėlių, jie iškris, nes prie audinio pluošto prisitvirtina nestipriai.
 • Drabužius skalbkite aukščiausios leidžiamos temperatūros vandenyje. Skalbinius džiovinkite šaltame ore - tai padės sunaikinti kan-
 • džių lervas ir kiaušinėlius.
 • Drabužius, į kuriuos įsiveisė kandys, supakuokite į plastikinius maišus ir įdėkite 48 valandoms į šaldiklį.
 • Kandims atbaidyti naudokite natūralias priemones. Pavyzdžiui, į spintą galima įdėti kamparmedžių, kadagių ar kvapniųjų gvazdikme-džių pumpurų.

Kai skoniai sutampa

Į daugumą maisto atsargų kėsinasi kitos - maistinės - kandys. Nuo jų lervų dažniausiai nukenčia kruopos, miltai ir džiovinti vaisiai, todėl minėtus produktus laikykite sandariai uždarytuose induose.

Jei maistinės kandys vis dėlto neaplenkė jūsų namų, stipriai pakenktus produktus teks išmesti, o tuos, kuriuose įsiveisė nedaug kenkėjų, dar galima išvalyti. Džiovintus vaisius perrinkite, o miltus persijokite per tankų rėtį. Tada vaisius 15-20 minučių padžiovinkite 60- 70 °C temperatūros orkaitėje pravirę dureles. Spintelių, kuriose gyveno kandys, vidų teks išplauti muiluotu vandeniu, o po to perplauti švariu. Griovelius ir tarpelius su teptuku reikėtų apdoroti maistiniu actu. Spinteles laikykite atviras, kol išdžius.

Šuolių čempionai

Daugelio naminių augintinių savininkai rizikuoja namuose įsitaisyti blusų. Dėl savo saugumo būtina nuolat tikrinti augintinius, nes blusos - daugelio infekcinių ligų platintojos.

Reikia imtis skubių priemonių, jeigu jūsų numylėtinis iš kažkur parsinešė blusų. Pirmiausia kruopščiai išsiurbkite kilimus ir grindis - šitaip pašalinsite blusas, jų kiaušinėlius ir lervas. Dulkių maišelį sudeginkite arba, įdėję į plastikinį maišelį, palaikykite 48 valandas šaldiklyje ir tuomet išmeskite į šiukšlių konteinerį.

Kova su dulkių erkutėmis

Drabužiuose, pataluose, kilimuose ir minkštuose balduose galima aptikti dulkių erkučių, kurios yra stiprus alergenas. Pasinaudokite visomis įmanomomis priemonėmis, kad apsaugotumėte save nuo šių erkučių agresijos.

 • Tvarkydamiesi namuose naudokite siurblį su geru filtru, siurbkite čiužinius.
 • Kuo dažniau vėdinkite namus. Apklotus, pagalves ir kilimus reguliariai išneškite pakaitinti saulėje.
 • Venkite dulkių kaupimosi. Visus daiktus ir knygas laikykite uždarose spintose.
 • Patalynę skalbkite karštame vandenyje ne tik su skalbiamaisiais milteliais - įpilkite ir eukaliptų aliejaus.
 • Rinkitės hipoalerginę patalynę. Čiužiniams, pagalvėms ir antklodėms galima įsigyti užvalkalų iš audinio su mikroporomis. Jie - laidūs orui, bet neleidžia prasiskverbti dulkių erkutėms.

PRIEMONĖS NUO KENKĖJŲ

 • Kvapieji skridinėliai nuo kandžių. Skirkite šiek tiek laiko kvapiesiems skridinėliams, kurie padės kovoti su kandimis, pasigaminti. Jie greitai padaromi ir ilgą laiką nepraranda savo ypatybių. Jums tereikės apelsino ir gvazdikėlių. Apelsiną supjaustykite griežinėliais ir iš jų pašalinkite minkštimą. Į gautus skridinėlius prismaigstykite gvazdikėlių. Prie kiekvieno skridinėlio pririškite tvirtą siūlą arba juostelę. Šiuos skridinėlius pakabinkite spintelėje, kur laikomos kruopos.
 • Purškiklis nuo blusų. Blusoms naikinti galima pasigaminti skysčio iš dviejų citrinų ir pusės litro verdančio vandens. Žinoma, reikės ir buteliuko su purkštuku. Stambiai supjaustykite neluptas citrinas, sudėkite į indą ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palaikykite apie 8 valandas, kad pritrauktų, tada antpilą nukoškite ir supilkite į buteliuką. Pasigamintu skysčiu išpurkškite išvalytus kilimus ar kilimines dangas ir savo augintinio paklotą.

savaitė, 2014 m. balandžio 2 d.