Kaip marginti kiaušinius

Kartu su bundančia gamta artėja šv. Velykos. Velykos turi senas ir gilias tradicijas. Kodėl šios pavasario šventės pavadinimas kildinamas iš žodžio „vėlės" ir kaip marginamas svarbiausias Velykų simbolis - kiaušinis? Apie pasirengimą didžiajai metų šventei pasakoja etnologe Rita BAINIŪNAITĖ.

Birutė JANČIENĖ

Iš kur atkeliavo Velykos?

Anot papročių ir tradicijų tyrinėtojos, Velykoms rengtis įprastai pradedame likus iki jų savaitei. Verbų sekmadienį vieni kitus plakame verba ar kadagio šakele, linkėdami kūno ir sielos sveikatos, gero ūpo bei pozityvių minčių. O visą Didžiąją savaitę tvarkome namus, aplinką -rengiamės didžiajai metų šventei. Didįjį šeštadienį šventiname vandenį ir ugnį, juo šlakstome namus bei valgius. Velykų pavadinimas kildinamas iš žodžio „vėlės". Mūsų senoliai apie tą laiką lankydavo mirusių artimųjų kapelius ir dovanų jiems palikdavo... kiaušinių. Protėviai tikėjo, kad kartu su bundančia gamta iš kapų išnyra ir mirusiųjų vėlės -apsidairyti. Ir iškart, nugrūmojus pirmiesiems Perkūno žaibams, dingsta. Velykos simbolizavo sprogstančios, kvapų pritvinkusios gamtos nubudimą, naujos gyvybės pradžią, žmogaus dvasinį atgimimą. Krikščionybės laikais Velykų šventė tapatinama su Kristaus prisikėlimu. O kokios gi Velykos be margučių?! Tolygu - žiema be sniego! Kiaušiniai buvo marginami jau nuo seniausių laikų. Ir ne tik Velykoms, bet ir Atvelykiui bei Jurginėms.

Natūralūs kiaušinių marginimo būdai

Anot R. Bainiūnaitės, natūraliausi dažai išgaunami iš vienų ar kitų augalų dalių. Kiaušinių marginimas augaliniais dažais, beje, yra ir vienas seniausių. Štai keletas patarimų, kaip pasigaminti vienos ar kitos spalvos dažų. Kiekvieniems dažams paruošti, be pagrindinės - augalinės -sudedamosios dalies, dar reikės šaukštelio acto bei vandens.

 • Norėdami kiaušinį nudažyti aukso spalva, naudokite 2-3 šaukštelius ciberžolių.
 • Geltoną spalvą išgausite iš puodelio ramunėlių.
 • Šokoladinės spalvos dažų pasigaminsite iš 4 šaukštų kavos tirščių.
 • Rudai spalvai „išryškinti" prireiks 10-12 pakelių arbatžolių.
 • Rožine spalva kiaušinius nudažysite dažais iš burokėlių sulčių.
 • Žalia spalva - iš dviejų puodelių špinatų.
 • Juodos spalvos dažus gausite iš ąžuolų žievės.
 • Ryškiai geltoną, rudą ir tamsiai raudoną spalvas gausite panaudoję svogūnų lukštų (priklauso nuo jų kiekio).
 • Samanų žalsvumo atspalvį suteiks džiovintų žolelių nuoviras.
 • Mėlynų dažų turėsite susmulkinę raudonojo kopūsto galvą. Tiesa, gamindami mėlynus dažus, neišsiversite su šaukšteliu acto ir šlakeliu vandens. Prireiks 6 šaukštų acto ir poros litrų vandens. Norėdami, kad kiaušiniai taptų ryškiai mėlyni, tokiuose dažuose juos mirkykite pernakt.

Kaip marginti? į indą, kuriame virsite kiaušinius, įpilkite tiek vandens, kad kiaušiniai būtų apsemti. Šliūkštelėkite šaukštelį acto, suberkite anksčiau išvardytų dažomųjų augalų. Sudėkite kiaušinius. Virkite apie 15 minučių (nuo užvirimo). Išvirtus kiaušinius iškart neišgriebkite iš vandens. Kuo ilgiau laikysite dažuose, tuo spalva bus ryškesnė.

Dar keletas natūralių dažymo būdų

Į puodą suberkite didelę saują įvairių žolelių, šieno pabirų, įpilkite vandens ir pavirkite. Norėdami, kad kiaušiniai įgytų raudonesnių atspalvių, prieš sudedami į nuovirą, apvyniokite juos svogūnų lukštais. Žinoma, tiks visos dažomųjų savybių turinčių augalų dalys. Tačiau stipriau dažo žiedai bei šaknys. Taip pat puikiai dažo kai kurių augalų sėklos (obuolių, granatų), kankorėžiai (pavyzdžiui, alksnių ar juodalksnių) arba žievė (tarkime, ąžuolų).

Ryškiai geltonai nudažo šlamučiai, o ryškiai žalių atspalvių suteikia bruknės ir meškauo-gės. Beje, natūralūs dažai bus „stipresni", jei į nuovirą įbersite šaukštelį druskos.

Įspūdingai atrodo kiaušiniai, nudažyti viena ar kita spalva ir apklijuoti trupinto kiaušinio lukšto gabaliukais. Lukštus galima nuspalvinti akvareliniais dažais. Paprasta? Užtat linksma , ir spalvinga!

Paprasti, bet neprasti pastebėjimai

 • Sodrią rožinę spalvą suteikia burokėliai, marinuotų burokėlių skystis, spanguolių tyrės, aviečių bei raudonųjų vynuogių sultys.
 • Raudoną - granatų sultys, konservuotos vyšnios su sultimis.
 • Geltoną - morkos.

Kaip dažyti? Pirmiausia kiaušinius kietai išvirkite, po to švariai nuplaukite, kad ant jų paviršiaus neliktų jokių apnašų, trukdančių tolygiai paskirstyti dažus. Kiaušinius atvėsinkite. Norite raštų? Kiaušinius išmarginkite vaškinėmis kreidelėmis. Į vaškinius raštus dažai neįsigers, todėl ant lukšto liks ornamentų. Dažų galite naudoti savo nuožiūra. Jie natūralūs ir tikrai nepakenks. Stiklinei vandens reikės tiek pat dažomųjų sulčių. Taigi supilkite dažomąsias medžiagas į vandenį ir ant mažos ugnies virkite apie pusvalandį. Į šiek tiek praaušusius dažus panardinkite kiaušinius. Laikykite apie pusvalandį.

Pastaba! Skystis turi apsemti kiaušinius apie centimetrą.

Marginimas vašku ir skutinėjimas

Pasigaminkite dažymo įrankį. Į pieštuką įsmeikite mažą smeigtuką. Skardiniame indelyje ištirpinkite vašką. Indelį laikykite virš mažytės ugnies (pavyzdžiui, degančios skridininės žvakės), kad neatauštų. Smeigtuko galvutę mirkykite ištirpintame vaške ir ant kietai virto, dar šilto kiaušinio raitykite norimus piešinius. Po to, kai vaškas sustingsta, kiaušinį dėkite į šiltus dažus ir palaikykite. Išėmę iš dažų, vašką nugrandykite, kiaušinį nuplaukite ir nušluostykite sausa skepetaite. Norite, kad kiaušinis nusidažytų kelių spalvų raštais? Pirmiausia nudažykite kiaušinį šviesia, tarkime, gelsva spalva, išmarginkite vašku ir merkite į tamsesnę (pavyzdžiui, mėlyną) spalvą. Margutis bus žalias su geltonais raštais.

Nudažytų kiaušinių skutinėjimas pareikalaus šiek tiek laiko ir kantrybės, tačiau rezultatas tikrai nudžiugins. Pirmiausia nudažykite kiaušinius natūraliais dažais. Tuomet čiupkite mažą aštrų peiliuką ir leiskite pasireikšti vaizduotei! Skutinėti geriau tinka kiaušiniai baltu lukštu.

Patarimai skubantiesiems

 • Išsiversite be dažų. Nusipirkite kiaušinių baltu lukštu. Kietai išvirkite. Ataušinkite ir ant jų juodu žymikliu surašykite velykinius sveikinimus ir palinkėjimus. Arba nupieškite linksmus besišypsančius veidukus. Paprasta? Užtat originalu!
 • Išvirtus kiaušinius perriškite linksmomis spalvotomis juostelėmis. Pintinę, į kurią krausite velykinius margučius, apkaišykite gėlytėmis, medžių šakelėmis ir lapeliais.Toks„gyvas" krepšelis jaukiai sušildys Velykų stalą.
 • Mažylių džiaugsmui. Norite pradžiuginti savo mažuosius? Nudažykite kiaušinius vienokia ar kitokia spalva. Iš popieriaus iškirpkite, pavyzdžiui, meškučio ar katinėlio ausytes, iš mažo vatos gabalėlio susukite nosytę ir prilipinkite prie kiaušinio. Žymikliu nupieškite gyvūno akis. Su-tupdykite„gyvūnus" į pintinėlę -vaikai bus maloniai nustebinti.

Ar cheminiai dažai nekenksmingi?

Keičiasi laikai, keičiasi ir kiaušinių marginimo būdai. Skubame, lekiame ir tiesiog nebeturime laiko ilgoms kiaušinių dažymo procedūroms. Be abejo, prekybos centruose ir turguose galime nusipirkti įvairių dažų ir greitai atlikti šią procedūrą. Tačiau ar cheminiai dažai visada - saugūs? Be abejo, palyginti su natūraliais (gaunamais iš žolelių, šaknų, arbatžolių ir pan.) dažais, sintetiniai dažai kiaušinį nudažo ryškiau, spalva būna ryškesnė, pagaliau ir spalvų paletė - įvairesnė. Tačiau tokios cheminės dažymo priemonės dažniausiai nudažo ir kiaušinio baltymą.

Ar valgydami tokius kiaušinius nerizikuojame sau pakenkti? Įprastai maisto pramonėje naudojami dažikliai nekenksmingi, tačiau kai kurie iš jų jautresniems žmonėms gali sukelti tam tikras alergijas. Dažniausiai tokias kūno reakcijas sukelia azodažikliai - tai tokie junginiai, kurių molekulėse yra azogrupių N-N, sujungiančių aromatinius radikalus. Tokie dažikliai alergiškiems žmonėms gali dirginti odą (ji parausta, niežti), o kartais net gali išprovokuoti bronchinės astmos priepuolius. Todėl, prieš pirkdami kiaušiniams marginti skirtus dažus, atidžiaijšstudijuo-kite" ant jų pakuotės surašytas sudedamąsias dalis. Jeigu tarp jų pastebėjote užrašą, pavyzdžiui, E-102 (tatrazinas, spalva - geltona), E-151 (chinolino geltonasis, spalvos - dulsvai geltona ir žalsvai geltona), E-122 (azorubinas, spalva - raudona), E—51 (briliantinis juodasis BN, spalva - tamsiai mėlyna ir juoda), verčiau šių dažų atsisakykite. Tačiau užrašai E-140 (clorofilas, spalva - žalia) ir E-160 (biksinas, spalva - geltona) neturėtų gąsdinti. Jie laikomi visiškai nekenksmingais. Kita vertus, žmogus žmogui nelygu. Kitąsyk ir augalinės kilmės dažai gali sukelti sunkią alergiją.

40 savaitė nr. 15, 2014 m. balandžio 9 d.