Pelėsis: kaip jo atsikratyti?

Tikriausiai ne vienam teko susidurti su didžiuoju namų nedraugu - pelėsiu. Apipelijusios sienos, baldai, drabužiai. Tai ne tik nemalonu, neestetiška, tačiau ir kenkia sveikatai.

Birutė JANČIENĖ

Kodėl veisiasi pelėsis?

Pelėsiui tarpti reikalingi šiluma ir drėgmė. Jam itin patinka sandarios, mažai vėdinamos patalpos, retai valomos grindys, kurių kampuose kaupiasi dulkių kamuoliai bei purvo likučiai. Pelėsis pirmiausia (dažniausiai!) pastebimas vonios kambaryje. Tai šilčiausia ir drėgniausia būsto vieta. Jeigu čia prastai įrengta ventiliacija, pelėsio tikrai neišvengsite. Šis namų priešas mėgsta vietas, kuriose oro cirkuliacija blogiausia: mansardos šlaitus, įvairius namų užkaborius, taip pat erdves už baldų (spintų, komodų ir pan.). Žinoma, pelėsis gali atsirasti ir dėi rimtesnių bėdų nei nevėdinamos ar mažai prižiūrimos patalpos. Kartais jį „išprovokuoja" namo sienų defektai, prasta namo pamatų hidroizoliacija, blogai įrengta lietaus vandens nutekėjimo sistema ir t. t.

Dar viena pelėsio atsiradimo priežastis gali būti... nauji langai. Būna, senus langus pakeitus naujais plastikiniais, pradeda pelyti sienos. Kodėl taip nutinka? Todėl, kad sutrikdoma patalpos ventiliacijos sistema. Žinoma, kokybiški langai - sandarūs ir puikiai sulaiko šilumą. Tačiau jei būste prasta ventiliacijos sistema, įstačius tokius langus,

padidėja santykinė oro drėgmė. Jeigu patalpų nevėdinsite arba vėdinsite nepakankamai, galite prisikviesti neprašytąjį „svečią".

Iš kur patalpose kaupiasi drėgmė?

Drėgmė atsiranda kvėpuojant, gaminant maistą, garuojant žemei (palaisčius augalus), džiūstant skalbiniams bei apavui, maudantis duše ar vonioje ir pan. Vandens garai, neturėdami pro kur išeiti, kaupiasi ant sienų ir sudaro puikias sąlygas pelėsiui atsirasti. Štai kodėl būtina bent kartą per dieną gerai išvėdinti patalpas. Ir nesvarbu, koks būtų metų laikas. Beje, vos pravėrus langą vėdinimo procesas nevyksta: tokia ertmė per maža patalpose susikaupusiam orui „iškeliauti" lauk.

Oro kaitai įtakos turi temperatūrų skirtumai. Jeigu lauke vėsu, o patalpose šilta, šiltas oras kyla į viršų ir išeina pro langus bei ventiliacijos angas. Tačiau jeigu jam nėra pro kur išeiti, jis (garų pavidalu) kur nors nusėda. Štai kodėl svarbu gerai išvėdinti patalpas.

Galima išskirti tris pagrindines drėgmės rūšis: kylanti drėgmė, besiskverbianti drėgmė ir kondensatas. Drėgmė priklauso nuo oro temperatūros. Karštame ore jos daugiau nei šaltame. Kai oras (nesvarbu, kokios temperatūros) persisotina drėgmės, pastaroji kaupiasi ant bet kokio vėsesnio paviršiaus.

 • Kondensatas. Kai šiltas drėgmės prisotintas oras patenka ant vėsesnių paviršių, atsiranda drėgmės kondensatas. Pavyzdžiui, ant vonios plytelių ar langų stiklų. Kondensatas sudaro palankią terpę veistis juodajam pelėsiui, kuris itin kenksmingas sveikatai. Dėl susidariusio kondensato gali atsirasti ir kitos spalvos pelėsių, dažniausiai besikaupiančių ant medienos, kilimų, drabužių.
 • Kylanti drėgmė. Tai nuo grindų aukštyn kylanti drėgmė. Ji randasi dėl prastos pastato pamatų izoliacijos.
 • Besiskverbianti drėgmė. Atsiranda dėl įvairių santechnikos gedimų, prakiurus stogui ir pan.

Kaip išnaikinti pelėsį?

Svarbiausia nedaryti esminės klaidos, t. y. nepradėti „kovos" su šiuo namų priešu nuo pelėsio grandymo. Pirmiausia būtina pašalinti priežastis, dėl kurių šis „grožis" atsirado, ir tik tada pelėsį naikinti. Antraip visi pelėsio naikinimo būdai bus perniek. Apie pelėsio atsiradimo priežastis jau kalbėjome.

Pirmiausia būtina pasirūpinti gera patalpų vėdinimo (oro pri-tekėjimas ir ištraukimas) sistema. Jeigu ji nepakankama, susidaro terpė veistis pelėsiui.

Specialiu drėgmės matuokliu patikrinkite sienų ir grindų drėgmę. Patalpų santykinis oro drėgnumas turėtų būti 40-60 procentų. Jeigu drėgmės per daug, ant sienų mielai apsigyvena pelėsis.

Kartais namuose kaupiasi itin daug drėgmės, nors ir vėdinimo sistema įrengta, ir patalpos pakankamai vėdinamos. Tokiu atveju vertėtų įsigyti specialų prietaisą - drėgmės surinktuvą. Šis prietaisas padeda palaikyti norimą drėgmę ir žiemą, ir vasarą. Drėgmės surinktuvai ne tik sausina, bet ir šildo patalpą.

Paruoškite tirpalą

Taigi jeigu pavyko nustatyti ir pašalinti pelėsio atsiradimo ir kaupimosi priežastis, galima imtis susikaupusio pelėsio šalinimo darbų. Žinoma, pelėsis kaupiasi ne tik ant įvairių daiktų, sienų ir pan., bet ir skverbiasi į jų vidų.

Kaip valyti pelėsio pažeistas sienas? Paruoškite skalbiamųjų miltelių ir sodos tirpalo. Supilkite į kibirą 101 karšto vandens. Jame ištirpinkite didelį šaukštą skalbiamųjų miltelių, pusę stiklinės (apie 100 g) sodos ir gerai išmaišykite. Šiuo skysčiu kruopščiai nuplaukite pelėsio pažeistas sienas. Kai sienos šiek tiek apdžius, ištepkite ar išpurkškite jas specialiais tirpalais, apsaugančiais nuo pelėsio. Žinoma, su šiomis priemonėmis reikia elgtis itin atsargiai. Pirkite jų ne iš atsitiktinių prekeivių, o specializuotose parduotuvėse. Prieš naudodami atidžiai perskaitykite naudojimo instrukcijos lapelį. Tirpalu nuo pelėsių ištrintą sieną rekomenduojama nuvalyti tik po paros. Po to procedūrą reikėtų pakartoti dar kartą ir palaukti, kol sienos visiškai išdžius. Tik tuomet galima imtis apdailos (baltinimo, dažymo ir pan.) darbų. Būtina naudoti specialų gruntą, kurio sudėtyje yra medžiagų, stabdančių pelėsio atsiradimą.

Į dažus, kuriais ketinate dažyti sieną, galite įpilti šiek tiek valiklio, apsaugančio nuo pelėsio atsiradimo.

PAPRASTI PATARIMAI, KAIP IŠVENGTI PELĖSIO

 • Neprispauskite baldų prie pat sienų. Palikite nedidelius tarpus, kad oras laisvai cirkuliuotų po visą kambarį. Beje, baldus geriau statyti palei vidines būsto sienas: jos nerasoja.
 • Neperkraukite komodų, spintų ir spintelių. Tuomet juose laisvai cirkuliuos oras.
 • Jeigu yra galimybė, prie kiekvieno radiatoriaus primontuokite specialius temperatūros regulia-
 • vimo prietaisus - lengviau bus palaikyti visose patalpose panašią temperatūrą.
 • Ruošdami maistą, būtinai įjunkite gartraukį.
 • Patalpoje, kurioje džiovinami skalbiniai, turi būti itin gera ventiliacijos sistema.
 • Rūsyje ar vonios patalpose tamsiu paros metu „deginkite" 40 vatų stiprumo lemputę. Tamsoje pelėsiai itin intensyviai dauginasi.
 • Užuot klijavę sienas tapetais, verčiau dažykite pelėsiams atspariais dažais.
 • Namuose tvyrantį pelėsių kvapą„nugesinsite" degindami kadagio ar pušies šakelę.