Obuolių actas

Obuolių actas - vertingas ir pigus vaistas

Obuolių actas žinomas nuo seniausių laikų. Acto gamyba gana išsamiai aprašyta rankraščiuose, parašytuose dar prieš mūsų erą. Skiesto obuolių acto senovėje buvo geriama sergant karštlige, sutrikus virškinamojo trakto veiklai ar prireikus išvalyti žarnyną.

Išsamiausiai apie obuolių acto gydomąsias savybes yra parašęs amerikiečių dietologas Sirilas Skotas. Jo knyga„Obuolių actas" pasirodė dar 1949 metais. Šioje knygoje actas vadinamas „vienu vertingiausių žmogaus sveikatai skysčių ir stebuklingu sveikatos eliksyru".
Pagrindinis obuolių acto kom­ponentas - pradėjusios rūgti obuolių sultys, kuriose susidaro spirito. Actui gaminti geriausiai tinka saldūs, maži, prinokę ir sultingi obuoliai, iš kurių išspau­džiama daug sulčių. Geros koky­bės obuolių actas (pagamintas namuose) turėtų būti tamsus, natūraliai drumzlinas, o dugne turėtų matytis nuosėdų.
Obuolių actas pasižymi anti­septiniu poveikiu, stiprina krau­jagysles, gerina kraujo krešumą, kraujotaką, virškinimą, tonizuoja organizmą, malšina skausmus, normalizuoja menstruacijų ci­klą, stiprina plaukus ir balina odos dėmes.
Dėmesio! Žmonėms, sergan­tiems žarnyno, skrandžio ar ki­tomis lėtinėmis ligomis, prieš vartojant obuolių actą, būtina pasitarti su gydytoju.

Obuolių actas ir ligos

 • Jei reguliariai gersite obuolių acto ir vandens mišinio, pavyks numesti svorio, dieną pradėsite energingesni: ryte, prieš pus­ryčius, į stiklinę šilto vandens įpilkite šaukštą obuolių acto ir išgerkite.
 • Obuolių acte esantis kalis pa­deda palaikyti normalią širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą.
 • Nustatyta, kad obuolių acte yra pektino, kuris gerina virški­namojo trakto veiklą, mažina cholesterolio perteklių kraujyje ir neleidžia nusėsti apnašoms ant kraujagyslių sienelių. Jei gamindami patiekalus dažnai naudosite obuolių acto, pagerės atmintis, fizinė ištvermė ir krau­jotakos sistemos veikla.
 • Obuolių actas padeda sergant osteoporoze, nes jame yra citri­nų rūgšties, dėl kurios žmogaus organizmas geriau įsisavina kal­cį. Jei nors keliolika obuolių acto lašelių įlašinsite į savo sultinį, jūsų organizmas gaus žymiai daugiau kalcio.
 • Veiksmingas vaistas nuo ne­migos yra obuolių acto ir me­daus mišinys: sumaišykite pusę puodelio medaus su 3 šaukštais obuolių acto. Prieš miegą šio mi­šinio suvalgykite 2 šaukštus.
 • Itin pakilus arteriniam kraujos­pūdžiui, prie padų pridėkite ne­skiesto obuolių acto kompresus ir palaikykite 8-10 min.
 • Pasak specialistų, vėžinių ląste­lių dauginimąsi stabdo obuolių ir vynuogių actas. Jo patariama gerti po šaukštą kasdien.

 

Peršalimui įveikti

                                                          

 • Jei skauda gerklę, vartokite obuolių acto ir medaus mišinio: stiklinėje karšto vandens išmai­šykite šaukštą medaus ir 1-2 šaukštelius obuolių acto. Šilto gėrimo gerkite kelis kartus per dieną labai mažais gurkšneliais.
 • Skaudamą gerklę galite gydy­ti ir taip: į ketvirtadalį stiklinės vandens įpilkite ketvirtadalį stiklinės obuolių acto, įdėkite 2 šaukštelius medaus ir pusę šaukštelio maltų paprikų, gerai išmaišykite. Gerkite po šaukštelį kas 2-3 valandas.
 • Užkimus dėl peršalimo ar balso stygų nuovargio pataria­ma gerklę skalauti šiltu skiestu obuolių actu. Taip pat ant kaklo užsidėkite šio acto kompresą ir šiltai apriškite.

Skausmams malšinti

 • Jeigu skauda kojas, jas kruopš­čiai įtrinkite neskiestu obuolių actu.
 • Patemptus raumenis, sumuš­tas kūno vietas liaudies medici­nos žinovai pataria gydyti obuo­lių acto kompresais: obuolių ac­te sumirkykite lininę servetėlę, nuspauskite ir ant jos pabarsty­kite maltų baltųjų pipirų. Serve­tėlę dėkite ant gydomos vietos, apriškite ir palaikykite 5-10 min. Tokį kompresą galite dėti kelis kartus per dieną. Gydantis obuolių actu nuslūgsta patini­mas ir nuslopsta skausmas.
 • Jei po sumušimo atsirado mė­lynių, ant gydomų vietų dėkite obuolių acto kompresus: pašil­dykite ketvirtadalį stiklinės obuo­lių acto, jame ištirpinkite pusę šaukštelio druskos, šiame tirpale sumirkykite servetėlę ir uždėkite ant gydomos vietos. Kompresui išdžiūvus, dėkite naują.
 • Jeigu įkando uodas, bitė ar vapsva, įgeltą kūno vietą ne­delsdami patepkite neskiestu obuolių actu. Obuolių actas ne tik numalšins skausmą, bet ir dezinfekuos įgeltą vietą. Tą vie­tą reikia vilgyti obuolių actu kas kelias minutes, tuomet ji netins ir neniežės.

 

Obuolių acto ir vandens mišinys

Į stiklinę vandens įpilkite šaukštelį obuolių acto.

 • Sutrikus žarnyno veiklai, pa­daugėja jame puvimo bakterijų, dėl kurių užkietėja viduriai arba viduriuojama, pučia ir skauda pilvą, nuodijami ir kiti vidaus organai. Vartojant obuolių acto ir vandens mišinio jau po kelių dienų žarnynas pradeda dirbti kur kas geriau, nes actas sunaiki­na puvimo bakterijas ir padeda išvalyti visą žarnyną. Sumažėja pilvo pūtimas ir išnyksta itin ne­malonus išmatų kvapas.
 • Nusilpus šlapimo pūslei kai kurie žmonės negali išmiegoti iki ryto, nes yra priversti dažnai keltis šlapintis. Šiems žmonėms liaudies medicinos žinovai pata­ria kiekvieno valgio metu išgerti obuolių acto ir vandens mišinio. Obuolių actas normalizuoja rūgštinę ir šarminę šlapimo re­akciją, gerina inkstų veiklą.
 • Stipriai slenkant plaukams ar pradėjus plikti patariama 6-8 sa­vaites valgio metu gerti obuolių acto ir vandens mišinio. Obuolių actas stiprina plaukus ir skatina jų augimą.
 • Jei iš burnos sklinda nemalo­nus kvapas, obuolių acto ir van­dens mišiniu skalaukite burną.

Obuolių acto, vandens ir medaus mišinys

Stiklinėje vandens ištirpinkite 2 šaukštelius medaus ir įpilkite 2 šaukštelius obuolių acto.

 • Šis mišinys padės žmonėms, kuriuos vargina naktiniai raume­nų spazmai. Jei rytais reguliariai gersite obuolių acto gėrimo su medumi, skausmingi spazmai nebekamuos.
 • Liaudies medicinos žinovai teigia, jog ypač veiksmingas vaistas nuo nemigos yra obuolių acto, vandens ir medaus mišinys. Jo gerkite prieš miegą. Stiklinę tokio pat gėrimo pasiruoškite nakčiai, jei prabusite vidury nak­ties. Išgėrę jo turėtumėte vėl ne­trukus užmigti.
 • Sergantiesiems reumatu ar podagra ryte prieš pusryčius patariama išgerti obuolių acto gėrimo su medumi. Jis stabdo reumato ir podagros vystymąsi, nes išvalo iš organizmo šlakus.
 • Rytais vartojamas obuolių ac­to, vandens ir medaus mišinys padeda žmonėms, sergantiems šienlige ar bronchine astma, ge­riau jaustis pavasarį, nes stiprina organizmo imuninę sistemą, papildo mineralinių medžiagų ir vitaminų atsargas.
 •  

Parengė Remigija ZINKEVIČIENĖ