Kaip „atkimšti" ausį

Ausys girdi visus mus pasiekiančius garsus ir palaiko kūno pusiausvyrą. Nors paprastai ausys nereikalauja daugiau dėmesio, negu kiti organai, bet yra labai jautrios.

Būtent todėl be reikalo krapštant ausų kanalus galima sulaukti nemalonių komplikacijų. Netinkamai valant ausų kanalus, jie gali užsikimšti sieros kamščiais.

Ausų siera yra normalus kūno produktas. Jos atsiranda tik priekinėje ausų (klausos) angos dalyje. Siera ausų angos odą apsaugo nuo pažeidimų ir uždegimų, todėl ausų siera nėra purvas ir jos kruopščiai valyti nereikia. Gamta pasirūpino, kad siera iš ausų pasišalintų savaime. Klausos kanalai puikiai išsivalo atliekant natūralius veiksmus: kramtant, kalbant, žiovaujant, kosint. Ausims išsivalyti padeda smilkinių ir apatinio žandikaulio judesiai. Visą žmogaus gyvenimą siera iš vidaus „juda" į išorę ir kartu išvalo ausyse esančias negyvas odos ląsteles ir dulkių sankaupas.

Susidarymo priežastys

 • Sieros kamščiai ne visuomet atsiranda dėl to, kad neplaunamos ausys. Priešingai, dažnai sieros kamštis susidaro todėl, kad žmogus perdėtai laikosi švaros. Netinkamai ir giliai valant ausis, ausų siera suspaudžiama ir stumiama gilyn, arčiau ausies būgnelio.
 • Sieros kamščiai gali susidaryti susirgus ausų uždegimu ar į ausį patekus svetimkūniui.
 • Neretai sieros kamščiai susidaro todėl, kad dėl paveldimumo ar kitų priežasčių ausys išskiria pernelyg daug sieros.
 • Sieros kamščiai gali susidaryti ir todėl, kad ausų (klausos) angos yra pernelyg siauros ar nelygios.
 • Jei žmogaus organizme sutrinka medžiagų apykaita, o kraujyje padidėja cholesterolio kiekis, ausyse taip pat gali susidaryti sieros kamščiai.


Susidariusio sieros kamščio požymiai: užgula ausys, neprigirdima, vargina ausų ūžesiai bei niežėjimas. Kartais girdimas savo paties balso atgarsis.

Jei ausyse susidarė sieros kamščiai, geriausia, kad juos iš ausų pašalintų gydytojas. Jei nėra galimybės apsilankyti pas gydytoją, galite atsargiai pabandyti sieros kamštį išvalyti patys, pasinaudodami liaudies medicinos žinovų patarimais. Kad šis procesas vyktų aktyviau, prieš valant ausis reikia ausų kaušelius patampyti žemyn ir į priekį.

Privalu žinoti, kad visi į ausis lašinami tirpalai turi būti kūno temperatūros.

Jei į ausis patenka vandens

Sieros kamštis dažnai susidaro, kai maudantis ar prausiantis duše į ausis patenka vandens. Siera jį sugeria, išbrinksta ir tuomet užpildo visą ausies landą.

Jeigu maudantis į ausis patenka vandens, reikia jas atsargiai išvalyti specialiomis plastmasinėmis vata apvyniotomis mentelėmis (vata greitai sugeria vandenį). Valyti reikia labai atsargiai ir negiliai, nes per daug giliai įkišus mentelę į ausį, galima pažeisti būgnelio membraną. Šią procedūrą reikia atlikti ramioje aplinkoje, kad kas nors netyčia nepajudintų ausį valančios rankos.

Valant ausis reikėtų nesudirginti sieros liaukų, nes sudirgintos jos ima gaminti daugiau sieros nei reikia arba mažiau, nei jos turėtų būti. Bet kokiu atveju tai kenkia ausims. Jei sieros liaukos išskiria daugiau sieros, gali susidaryti sieros kamščiai, o jei mažiau - gali varginti ausų niežulys, o ausų (klausos) angų oda gali tapti pernelyg sausa.

Kaip„atkimšti"ausį

 • Pripildykite guminę pūslę karšto vandens, įvyniokite ją į drobinį rankšluostį ir per naktį palaikykite prie užsikimšusios ausies. Šiluma suminkštins kamščius, ir jie iškris.
 • Į ausį įlašinkite šilto aliejaus ir truputį pagulėkite, kad jis neištekėtų iš ausies. Po 3 valandų gumine kriauše į ausį atsargiai suleiskite šilto ramunėlių antpilo arba geriamosios sodos tirpalo. Jeigu sieros kamštis neiškrito, tirpalo suleiskite dar kelis kartus. Leisti reikia gana ilgai, apie
 • 10-20 minučių. Jeigu kamštis neiškris, procedūrą pakartokite kitą dieną.
 • Šaukštą 3 procentų vandenilio peroksido supilkite į stiklinį indelį ir kelioms minutėms įstatykite į karšto vandens dubenį, kad peroksidas sušiltų. Palenkite galvą į šoną ir pipete įlašinkite šio šilto skysčio į užsikimšusią ausį. Palaikykite 3 minutes, tada palenkite galvą į kitą pusę ir leiskite peroksidui ištekėti ant rankšluosčio. Dabar suminkštėjusią sierą bus lengva pašalinti vatos gabalėliu. Prireikus šią procedūrą pakartokite.
 • Jei sieros kamščiai kieti, sumaišykite 4 dalis svogūnų sulčių ir vieną dalį degtinės. Šio mišinio į ausį lašinkite po du lašus du kartus per dieną. Sieros kamštis suminkštės ir po kelių dienų jį lengvai ištrauksite.

Kaip išvengti „kamščių"

 • Ausų kaušelius būtina kasdien plauti vandeniu. Paskui rodomuoju ar mažuoju pirštu reikia pašalinti klausos kanalo angoje susikaupusią sierą ir dulkes. Kasdien taip valant ausis siera nesikaupia, bet jeigu ausys nelabai sveikos, siera gali kauptis. Šiuo atveju ausų lašai mažai padeda. Geriau į ausis įlašinti po 2-3 lašus vandenilio peroksido, o po 5-10 minučių pagulėti karštoje vonioje, kad ausys lengviau išsivalytų.
 • Aukštyn galvą: jei jūsų galva bus nuolatos pakelta, geriau išsivalys ausis ir nosiaryklę jungiantys kanalai.
 • Gerkite skysčių mažais gurkšneliais, nes rijimo metu valosi vidurinę ausį ir ryklę jungiantis kanalas.
 • Ausų gimnastikos pratimai
 • Ryte, atsikėlę iš lovos, ausis stipriai prispauskite prie galvos ir patrinkite sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę.
 • Rankų delnus stipriai prispauskite prie ausų, o vėliau juos staiga atitraukite. Taip rankų delnais ausis paspaudykite 10-20 kartų.
 • Į abi ausis įkiškite po pirštą (negiliai) ir staigiai juos ištraukite. Atliekant šį pratimą vibruoja ausų būgneliai, todėl pagerėja ausų kraujotaka. Per dieną pratimą kartokite 10-20 kartų.

Parengė Remigija ZINKEVIČIENĖ
Savaitė nr. 18, 2015 m.