Japoniškas sodas Kairėnuose ir Celės pilis Slovėnijoje

Kategorija: Naujienos
Atnaujinta: 2015 Balandis 27, Pirmadienis 05:55
Peržiūros: 1322

2012-06-07

lankėmės kairėnų botanikos sode, kur neseniai įrengtas japoniškas sodas. Muziejuje atidaryta Birutės Mickevičienės darbų japoniška tematika (skiautiniai, tapyba, papuošalai) paroda.

2012-06-05. Valdovų rūmai vėl pradėjo vasaros renginius. Pirmasis iš jų buvo Celės senoji pilis ir kunigaikščių rūmai Slovėnijoje. Dalyvavo Celės krašto muziejaus istorikai Rolanda Fugger Germadnik bei Damir Žerič.

Istorinės rezidencijos Celėje (Celje) – Senoji pilis (Stari grad) ir Kunigaikščių rūmai (Knežji dvor) yra susijusios istoriškai ir svarbios Slovėnijos bei Europos kultūrai.

Celės grafų dinastijos ir jų rezidencijų istorijoje būta paralelių ir tiesioginių sąsajų su Lietuva. Įdomu tai, kad Celės Senoji pilis ir Kunigaikščių rūmai pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėti 1323 m. Ši data svarbi ir Lietuvai – tais metais Gedimino laiške Vokietijos miestams pirmą kartą užrašytas Vilniaus vardas, o šio valdovo sutartyje su Livonija paminėta ir Vilniaus pilis. Su Lietuva Celės grafai buvo susiję per giminės moteriškąją liniją. 1402 m. Ona Celietė (1381–1416), vienintelė Celės grafo Vilhelmo ir Lenkijos karalaitės Onos dukra, ištekėjo už Lenkijos karaliaus ir Lietuvos aukščiausiojo kunigaikščio (supremus dux) Jogailos. Ona tapo antrąja šio valdovo žmona, 1403 m. buvo karūnuota Lenkijos karaliene. Formaliai ji buvo ir Lietuvos aukščiausia kunigaikštienė.Tuo norėta sustiprinti Jogailos pozicijas Lenkijoje, nes Ona Celietė buvo anksčiau Lenkiją valdžiusios Piastų dinastijos paskutinio karaliaus Kazimiero Didžiojo vaikaitė.

Šaltinis