By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

logo

Piratavimą skatina .lt domeno registro taisyklės

Domenas - nuolatinis nekeičiamas kompiuterio vardas internete - taip aiškina domeno reikšmę Wikipedia. Domenas reiškia ir tam tikrą teritorijos vienetą, pavyzdžiui, dvare (tokie kaip domenas (žemės valda) arba Prūsijos domenas);

Mūsų atveju domenas - tai internetinės svetainės ar portalo vardo sritis - adresas, kurį kiekvienas gali susigalvoti ir registruoti pasirinkus paslaugų teikėją. Susigalvoti ir registruoti, jei dar toks vardas nesugalvotas ir neužimtas galime, bet panaikinti savo sugalvotą adresą negalime. Jį nustojus naudoti, t.y. neapmokėjus už jo pratęsimą, jis padedamas į karantiną ir po 30 dienų jį pasiima (užregistruoja iš naujo) kas nori, - tokios yra registro taisyklės. Lietuviškus .lt domenus registruoja .Lt domeno registras.

.LT DOMENO PROCEDŪRINIS REGLAMENTAS numato, kad tokios "procedūros atliekamos vadovaujantis šiais principais: principas „kas pirmas, tas laimi“ (angl. „first come, first serve“).

Mūsų domeną pagrobė 2011 m. spalio 1 d. 0:08 val. Buvau pasiruošus nemiegoti naktį, nes .LT domeno registro darbuotojai pranešė, kad domenas gali atsilaisvinti atsitiktiniu laiku nuo 0 val iki 12 val. Tuoj po vidurnakčio pradėjau tikrinti registrą, bespaudinėdama F5 mygtuką (atnaujina puslapio rodymą). Buvau pasiruošus visus langus, registruoti norėjau iv.lt.

Šešios minutės po vidurnakčio atsirado įrašas "Svarstomas" - registruoti neleido. 8 min. po vidurnakčio - "Užregistruotas" - pavogtas vokiečių kompanijos InterNetworX Ltd. & Co. KG.

Vakare mūsų domene jau buvo įdėta reklama! Taip ir nepamačiau atsilaisvinusio domeno. Jį kažkas užregistravo automatiškai. Nežinau, kokios tai programos taip sugeba, bet manau, kad tokios yra. Gal dabar norės mūsų domeną mums perparduoti, paprašys daug pinigėlių? Pažiūrėsime, laukiame, stebime. Domenas jau turėjo reitingą 4 (page rank). Mūsų paimtas naujas domenas kol kas turi nulį. Nesuprantu, koks tikslas yra paimti svetimą domeną ir dėti ten bet ką, kas visai nesusiję su domeno pavadinimu.


Minėtas pavogtas domenas bajorusajunga.lt (Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga) buvo įkurtas 2004 m. ir tvarkingai palaikomas paslaugų tiekėjo UAB "Interneto vizija". Dėl tam tikrų priežasčių 2006 metais, mums paprašius, domeną perėmė ĮI "Naujojo amžiaus komunikacijos" ir sutartimi pasiėmė visas teises į domeną. Mūsų vadovai tada nesuprato, kas gali grėsti pasirašant tokią sutartį. Tada dar domenų patys nelabai galėjome registruoti, ne taip, kaip dabar viskas automatizuota ir pvz., UAB "Interneto vizija" bei kiti leidžia net tiesioginį DNS įrašų valdymą.

Pasitaikė taip, kad minėtą mūsų ir dabar jau prarastą domeną valdė labai neatsakingas ir nepareigingas asmuo Andriej Sidorenko, kuris ką nors paprašius, visada pažadėdavo, bet niekada nevykdydavo. Serveris www.avita.lt dirbdavo dažnai su dideliais sutrikimais, vėliau reikalai pagerėjo, bet vadovas liko tas pats. Ši organizacija "Naujojo amžiaus komunikacijos" 2011 m. kovo mėn. persivadinusi į ĮI "Centrion", internetinė parduotuvė, kuri jau ilgokai nebedirba (2011-12-04 - straipsnio papildymo metu).

Per tuos metus mūsų domenai po kelis kartus buvo nepratęsti ir neveikdavo po keletą savaičių, kol savininkas atstatydavo. Daug kartų esu prašiusi perrašyti domeną organizacijos vardu, bet pažadai likdavo netesėtais pažadais. Ir vėl eilinį kartą šiais metais (2011) buvo nepratęstas mūsų domenas. Visą mėnesį vis prašėme pratęsti ir nors žadėjo, bet po mėnesio domenas pateko į karantiną. Įmonės vadovo elgesys nesuprantamas ir nepaaiškinamas.


Nepaaiškinamas ir .lt domeno registro reglamentas. Ir nesvarbu, kad domenas mūsų buvo naudojamas lygiai 7 metus, jokių privalumų, jokios pirmumo teisės mums jį susigrąžinti. Savininkas A.Sidorenko, nors žadėjo, bet neperrašė mums savo teisių į domeną, domenų registras nedaro kokių nuolaidų ir nesuteikė jokios pirmumo teisės mums jį atstatyti. Ir panaikinti, kad kiti nepagrobtų, negalime. Jis mėnesį būna karantine, kad gaudantys ir vagiantys domenus galėtų matyti, kad už 30 dienų jis bus laisvas. Dėl domeno nujaučiamo praradimo kovojau 2 mėnesius, bet atseit tik teismas būtų galėjęs padėti: " Teismo nutartimi, kuria teisės į subdomeną turi būti perleistos" mums, - taip sakė domenų registro darbuotojai. Jie aiškina:

"KTU Informacinių technologijų plėtros institutas (KTU ITPI)) teikia techninę paslaugą - prieigą interneto tinkle prie .lt zonoje palaikomų subdomenų ir NESPRENDŽIA teisinio reguliavimo klausimų bei ginčo šalis sprendžiant klausimą dėl subdomeno naudojimo teisėtumo.
Teisiniai santykiai, susiklostantys naudojant .lt subdomenus, reguliuojami pagal taikytiną teisę. Jei tarp Užsakovo ir trečiojo asmens kyla ginčas dėl teisės naudoti subdomeną, KTU ITPI gali sustabdyti paslaugos teikimą (subdomeno naudojimą), kai dėl to yra priimtas teismo ar kitos kompetentingos valstybės institucijos aktas (jame nurodytam laikui). Taip pat teismo ar kitos kompetentingos valstybės institucijos aktu gali būti priimtas sprendimas dėl prievolės perduoti teises į subdomeną trečiajai šaliai, tačiau nesant tokio sprendimo ar be užsakovo sutikimo gera valia, teisės į subdomeną negali būti perimtos."


Istorija nesibaigė. Matant, kad prarandame domeną, registravau naują www.lbks.lt. Nuo pat jo įkūrimo dienos dariau viską, kad pakelti jo reitingą, nes iš pradžių naujas domenas page rank rodė nulį. Kurį laiką stebėjau ir mūsų prarastą domeną bajorusajunga.lt. Tik trečią mėnesį džiūgaudama pastebėjau, kad lbks.lt įgavo page rank - 4 , o bajorusajunga.lt - sumažėjo iki 3.

Mano nelaimei turime antrą domeną genealogija.lt užregistruotą 2007 m. ir palaikomą tos pačios organizacijos ĮI "Naujojo amžiaus komunikacijos". Iš karto praradus minėtą domeną pradėjau prašyti A.Sidorenko perrašyti genealogija.lt domeną mums, bet vėl buvo labai gražūs pažadai ir jokio veiksmo. Šį domeną naudoja Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija. Čia dedu suskaitmenintus acrhyvinius dokumentus. Svetainė gerai lankoma ir žmonėms tikrai reikalinga. Matydama, kad su ja gali nutikti tokie patys dalykai, pirmiausia padariau svetainės kopiją trijuose (dėl didelės apimties) nemokamuose serveriuose, vėliau pasirūpinome nauju domenu genealogija.eu (vėliau kažkas perėmė).

Laukiam, kas bus toliau. Domenas genealogija.lt turėtų galioti iki 2012 m. kovo 23 d., nors domeno dabartinis savininkas A.Sidorenko gali jį bet kada uždaryti. Norėjau, kad nežinotų, kad turime antrą domeną, bet teko prašyti padaryti nukreipimą, nes per jų specifinį savo darbo valdymo pultą pati negalėjau. Nukreipė lengvai. Tikiu, kad šis žmogus pilnai gali pakartoti tą patį, o paskui veidmainingai aiškintis: "Net nezinau ką ir pasakyti. Galėjote ir priminti. Bučiau skubiai kažką padaręs. Pinigai jau nebeturėtų reikšmės. Gaila. Tikrai gaila" (kaba netaisyta), o primenama buvo ištisai - du mėnesius. Ir po to pažadai dėl genealogija.lt, bet tik pažadai...

Ir nežine, kokie jo ketinimai, ar pasipelnyti, ar tai paprastas neatsakingumas ir tiesiog negarbingas elgesys.

Taip pamažu mūsų lietuviški domenai su lietuviškom galūnėm iškeliauja į užsienį, kaip ir mūsų žmonės, ieškantys geresnės duonos... Jei bandyti teistis su tokiais negarbingais veikėjais, kol teismas viską išspręs, praeis puse metų, o gal ir daugiau, per tą laiką domenas jau bus pamestas.

Paskaitykite daugiau apie domenų perpardavinėjimą. Pasirodo, galima užsakyti, kad Tau domeną "pagriebtų" - užregistruotų.

Apie tai paskelbė ir Lietuva internete

Audronė Musteikienė
Tinklapių www.lbks.lt. ir buvusi www.genealogija.lt administratorė
Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos senatorė, Vilniaus krašto tarybos narė
Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos steigėja, tarybos narė, 2013 m.

 

  • Peržiūros: 504

teises

kitas

ornamentas2

ornamentas